29 грудня о 15:30 відбулася презентація пілотного проєкту Національної інфраструктури геопросторових даних України за участі міністра аграрної політики та продовольства України Лещенко Романа Миколайовича та в.о. голови Держгеокадастру Пінчука Олексія Ігоровича.
Минулого року був прийнятий Закон України ”Про національну інфраструктуру геопросторових даних”. Згідно Закону національна інфраструктура геопросторових даних - це взаємопов’язана сукупність організаційної структури, технічних і програмних засобів, базових та тематичних наборів геопросторових даних, метаданих, сервісів, технічних регламентів, стандартів, технічних специфікацій, необхідних для виробництва, оновлення, оброблення, зберігання, оприлюднення, використання геопросторових даних та метаданих, іншої діяльності з такими даними.
Потенційно, саме інфраструктура геопросторових даних може забезпечити комплексне задоволення потреб громадян, приватного сектору та державних управлінців у всіх видах географічної інформації. Основою системи є міжгалузева інтеграція абсолютно різних, на перший погляд, даних у режимі реального часу: земельного, містобудівного, водного, лісового кадастрів, родовищ і проявів корисних копалин, природних лікувальних ресурсів, територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших джерел і, найголовніше - забезпечення широкого доступу до них в інформаційних мережах на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях.
Під час презентації пілотного проекту геопорталу Національної інфраструктури геопросторових даних, провідним науковим співробітником Науково-дослідного інституту геодезії і картографії Черіним Андрієм Геннадійовичем було продемонстровано функціональні можливості системи, а саме:
✅Реалізовані сервіси пошуку та перегляду ГІС даних та їх метаданих на основі каталогу даних CSW
✅Можливість відображення даних у вигляді електронних карт на основі ГІС сервісу WMS та WMTS
✅Забезпечення доступу до даних у форматах завантаження векторних даних (shape file, KML, GeoJSON тощо), який надається користувачам через електронні кабінети.
✅Реалізовано ряд сервісів для отримання векторних моделей ГІС даних WFS, WGS, WCS.
✅Геопортал адаптований для ПК та мобільних пристроїв
✅Щоб переглянути на карті опубліковані набори даних достатньо всього три кліки
✅Геопортал НІГД реалізований на open source технології, тобто продукт з відкритою ліцензією
Геопортал пілотного проекту є проектним рішенням унікального сервісу для отримання користувачами достовірних метаданих та геоданих безпосередньо від держателів та виробників (Міністерства, установи, підприємства, органів місцевого самоврядування тощо). На геопорталі вже опубліковано метадані різних держателів загальнодержавного регіонального та місцевого рівня, а також дані з офіційних джерел:
➡️Публічна кадастрова карта України https://map.land.gov.ua
➡️Державна геодезична мережа https://dgm.gki.com.ua/
➡️Геопортал АТУ України https://atu.minregion.gov.ua/
Якщо держатель окрім метаданих надав для пілотного проекту ще безпосередньо самі набори даних у форматах (CSV, XML, DOC, XLS, KML, GML, GeoJson, SHP тощо) та відкрив права для користувачів, то вони стають доступні для експорту з геопорталу. Користувачу надається можливість переглядати метадані наборів геоданих та визначити їх:
✅актуальність
✅точність
✅походження
✅призначення
✅інші технічні характеристики
Органи місцевого самоврядування та органи обласних чи районних державних адміністрацій, зможуть дізнатися актуальні та достовірні дані про територію їх територіальної громади, району чи області. В пілотному проєкті НІГД прийняли участь Львівська та Харківська області та міські ради: Біла Церква, Житомир, Миколаїв, Маріуполь та Львів. На геопорталі НІГД передбачена публікація затверджених та діючих нормативно правових документів технічних регламентів стандартів та специфікацій у сфері Національної Інфраструктури геопросторових даних. Наявність або відсутність стандартів та специфікацій на опубліковані дані та їх метаданих на геопорталі не є обмеженням для їх публікації, адже це необхідно для уніфікації структури даних та підвищення їх якості для подальшої роботи з ними. Відповідно до статті 7 п.5 Закону України про Національну Інфраструктуру геопросторових даних, на Національному геопорталі реалізовано сервіси для метаданих, які є обов'язковими для опублікованих наборів даних (це своєрідний паспорт даних). Публікація наборів даних стала більш автоматизованою за рахунок розроблених інструментів імпорту та експорту даних з будь-якої структури та незалежно від їх формату. Це дозволило зменшити зменшити трудоємність процесу обробки та підготовки до візуалізації на геопорталі. Реалізовані ГІС сервіси доступу дозволяють підключати опубліковані шари на інших геопорталах чи ГІС. Такий підхід зменшить дублювання робіт, підвищить якість виробництва геопросторових даних та забезпечує швидкий та зручний доступ до цих даних.
💻 👥 Окрім геопорталу, було презентоване промо відео за участі міністра аграрної політики та промисловості України Романа Лещенко, Юрія Сало начальника управління містобудівного кадастру та архітектури департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, Олександра Сенкевича міського голови Миколаєва, Любомира Зубача заступника міського голови Львова з містобудування, Світлани Ольшанської першого заступника міського голови міста Житомир, Сергія Давидюка начальника служби містобудівного кадастру департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, Василя Морського заступника голови Білоцерківської територіальної громади та Андрія Черіна, як провідного наукового співробітника НДІГК.
✅☝️Національна інфраструктура геопросторових даних це нові можливості для управлінців та громадян. Це єдина система для всієї України, яка включає в себе всі геопросторові дані з різних регіонів, а не лише окремого. Пілотний проект щодо НІГД - це ключовий крок в побудові взаємопов'язаної системи геоданих в режимі онлайн.
НІГД - це система, яку ми створили разом! Долучайтесь!