UA
EN

Пошук

Історія

Передумови

Шлях інституту розпочався влітку 1998 року.
Наказом №78 Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 1 липня 1998 р. Українське аерогеодезичне підприємство було реорганізовано шляхом створення на його базі структурних підрозділів низки державних підприємств.
Так на базі Науково-виробничого центру 'Геодезкартінформатика' Українського аерогеодезичного підприємства (УкрАГП) 1 серпня 1998 р. було створено Науково-дослідний і виробничий інститут геодезії, картографії та геоінформатики – НДВІ 'Геодезкартінформатика'.

Поява

21 лютого 2000 р. Наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру України №21 від 22 лютого 2000 р. НДВІ 'Геодезкартінформатика' з 1 березня 2000 р. було перейменовано у Науково-дослідний інститут геодезії і картографії (НДІГК).
Основу кадрового потенціалу колективу склали фахівці Інформаційно-обчислювального центру, проєктного бюро, цеху математичної обробки геодезичних вимірів УкрАГП та науковці Науково-дослідного інституту автоматизованих систем у будівництві.
Цим наказом визначено, що НДІГК є головним підприємством, що виконує науково-дослідні, дослідно-конструкторські і технологічні роботи за напрямами: геодезія, картографія, геоінформаційні системи і технології.

1998

Вже в 1998 році інститутом були виконані дослідження щодо наявних європейських та світових систем геодезичного відліку та запропонована науково-технічна програма створення національної системи геодезичного відліку.

Були розроблені основні положення створення Державної геодезичної мережі України.


1999

У 1999 році Кабінетом міністрів вперше була прийнята постанова “Про впровадження на території України Світової геодезичної системи координат WGS-84” над якою працювали фахівці інституту.


2003

На початку 2000-их інститут самостійно і в співпраці з іншими науковими установами працював над моделюванням та визначенням параметрів референцної системи координат для території України та над розробкою Державної науково-технічної програми розвитку топографо-геодезичної діяльності та національного картографування на 2003-2010 роки.


2004

У 2004 році за участю інституту було створене Положення про державну мережу моніторингу глобальних навігаційних супутникових систем і Програми забезпечення функціонування і розвитку державної мережі моніторингу глобальних навігаційних супутникових систем на період до 2010 року.


2005

У 2005-му фахівці інституту були задіяні в багатьох важливих проєктах. Були виконані:

  • супутникові геодезичні спостереження на геодезичних пунктах Державної геодезичної мережі 1 класу;
  • роботи з делімітації Державного кордону між Україною та Молдовою;
  • побудова наближеної моделі квазігеоїда на територію України.

Того ж року була створена державна геодезична мережа на острові Тузла в зоні українсько-російського кордону та банк геодезичних даних Державної геодезичної мережі.


2007

У 2007 році фахівці інституту працювали над роботами з:

  • сумісного вирівнювання та обчислення координат геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі 1, 2, 3 та 4 класів,
  • супутникових геодезичних спостережень на пунктах ДГМ 2, 3 та 4 класів;
  • делімітації Державного кордону між Україною та Російською Федерацією (сухопутна ділянка);
  • супутникових геодезичних спостережень на пунктах планової геодезичної мережі (в зоні українсько-російського кордону).

2008

У 2008 році була розроблена науково-технічна програма створення ДГМ, побудоване трансформаційне поле для трансформації координат з СК-42 до УСК-2000, розроблений програмно-методичний комплекс для трансформації координат.

2012

2012 року була проведена прив’язка місцевих систем координат до УСК-2000.


2013

У 2013 році фахівцями інституту була розроблена ГІС міжнародного аеропорту "Бориспіль".

2014

З 2014 інститут долучився до наповнення бази даних EuroRegionalMap і займається постійним оновленням карт в межах проєкту.


2015

У 2015 році був створений геопортал Державної геодезичної мережі України та ГІС Рівненської АЕС.


2016

Протягом 2016 року фахівці інституту запустили в роботу геопортал Адміністративно-територіального устрою України, що вже відображував дані про новостворені територіальні громади.


2017

В 2017 році інститут завершив роботи з побудови високоточної моделі квазігеоїду на територію України.


2018

У 2018 році був створений перший **прототип Національної інфраструктури геопросторових даних** (НІГД) за підтримки агентства міжнародного співробітництва JICA в Україні. Того ж року фахівці інституту у тісній співпраці з Міністерством тимчасово окупованих територій розробили [Портал економічного та соціального відновлення](https://portal.mtot.gov.ua/ua/home). Був розроблений **профіль стандартів УКРГІС** та створена цифрова топографічна карта України масштабу 1:100 000.

2019

У 2019 році були розроблені база даних і [ГІС Державного картографо-геодезичного фонду України](http://geodata.land.gov.ua/login).

2020

2020 рік став знаковим, оскільки був прийнятий [Закон України “Про національну інфраструктуру геопросторових даних “](https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/554-20#top). Тож цього року була утворена і робоча група держателів даних в рамках проєкту НІГД та створені: * редакційно-технічні вказівки "Створення (оновлення) цифрових топографічних карт масштабу 1:50000"; * специфікація даних цифрового топографічного плану масштабу 1:500. Вперше була проведена конференція [Геопростір](https://geospace.net.ua/5-berezenja#photo_archive), як одна з серії науково-практичних заходів, що сприяють розвитку національної інфраструктури геопросторових даних. Конференція була присвячена темам реалізації [ГІС містобудівного кадастру на продуктах Open Source](https://youtu.be/qJEczLPUuIo).

2021

У 2021 році відбувся запуск пілотного проєкту геопорталу Національної інфраструктури геопросторових даних, що був широко представлений громадськості на [окремих тематичних презентаціях](https://youtu.be/wFXy9DdsSWs) і в рамках [Всеукраїнського форуму “Україна 30. Земля”](https://youtu.be/gGlcuXMDt24). Того ж року відбулася вже друга конференція [Геопростір 2021](https://geospace.net.ua/geoprostir-2021), що була присвячена [Національній інфраструктурі геопросторових даних](https://nsdi.gov.ua/login?redirect=/ua/home) та [Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва](https://e-construction.gov.ua/). Запрошені [спікери розповіли](https://youtu.be/9mCfxkPEloc) не тільки про особливості функціонування згадних систем але й про особливості створення та використання просторових даних в різних ситуаціях. Продовжувалась **співпраця з підготовки технічного завдання та пропозицій** з удосконалення регулювання у сфері запровадження містобудівного кадастру на державному рівні. За підтримки **Картографічної служби Королівства Норвегія** були створені: * база топографічних даних основної державної топографічної карти * ГІС бази топографічних даних в масштабі 1:500.

2022

В 2022 році інститут продовжує свою роботу над розвитком НІГД в Україні в умовах повномасштабного російського військового вторгнення, співпрацює над удосконаленням нормативно-правового регулювання у сфері запровадження містобудівного кадастру.