Пошук
Юрій Карпінський

Доктор технічних наук, професор, сертифікований інженер-геодезист
Завідувач кафедри геоінформатики і фотограмметрії Київського національного університету будівництва і архітектури
Голова Технічного комітету ТК-103 з стандартизації географічної інформації / геоматики
Віце-президент Громадської спілки “Українське товариство геодезії і картографії
Член Ради з національної інфраструктури геопросторових даних при Кабінеті Міністрів України
Автор 9 монографій (в співавторстві) 4-х навчальних посібників та понад 230 науково-методичних праць
Освіта
1973 р. – Київський інженерно-будівельний інститут, кафедра інженерної геодезії.
Наукові ступені та вчені звання:
- 1989 р. – кандидат технічних наук. Захист дисертації в Ленінградському гірничому інституті імені Г.В. Плеханова на тему “Комплексная автоматизация обработки геодезических сетей на основе применения банка данных и метода конечных элементов”
- 1995 р. – доцент кафедри автоматизації геодезичних вимірювань Київського технічного університету будівництва і архітектури.
- 2003 р. – доктор технічних наук. Захист дисертації в Київському національному університеті будівництва і архітектури на тему ‘Скінченноелементні моделі геодезичних вимірювань”.
- 2004 р. – професор кафедри геоінформатики і фотограмметрії Київського національного університету будівництва і архітектури.
Трудова діяльність
Після закінчення інституту Ю.О. Карпінський з 1973 р. по 1983 р. працював інженером, старшим інженером та начальником комплексної інженерно-геодезичної партії Українського державного інституту інженерно-технічних розвідувань (УкрДІНТР).
Виконував комплекси топографо-геодезичних робіт: проектування, польові та камеральні роботи по всіх видах геодезичних мереж: тріангуляції, полігонометрії. трилатерації та їх сполучень, топографічні знімання в масштабах 1:500 – 1: 5000, інженерно-геодезичні знімання інженерних комунікацій та створення будівельних сіток. Під час роботи виконав численні інженерно-геодезичні вишукування, серед яких такі великі об’єкти як Кримський завод двукісню титану, Кораблебудівний завод “Залив” в м. Керчі, заводи твердих сплавів та газомазутних горілок, радіозавод Маяк в м. Прип’ять, десятки кілометрів автодоріг в Київській та Хмельницькій областях, плани забудови сільських населених пунктів. Останнім об’єктом роботи в УкрДІНТРі був винесення в натуру силового каркасу та елементів скульптури ”Батьківщина – Мати” в м. Києві.
З 1983 р. по 1994 р. працював старшим науковим співробітником та завідувачем лабораторії в Науково-дослідному інституті автоматизованих систем у будівництві, де активно займався програмуванням топографо-геодезичних задач. Був науковим керівником та розробником відомих програмно-методичних комплексів “Інвент-ГРАД”, ”Топо-ГРАД”, призначених для автоматизованого оброблення результатів топографо-геодезичних робіт, що виконуються при інвентаризації земель та при інженерно-геодезичних розвідуваннях об’єктів будівництва.
З 1994 по 1998 рік працював головним інженером, згодом заступником директора з наукової роботи Українського Аерогеодезичного Підприємства, директором Науково- дослідного і виробничого інституту ‘Геодезкартінформатика‘.
З 1998 року по 2020рік працював директором Науково-дослідного інституту геодезії і картографії. Під керівництвом та за безпосередньої участі Карпінського Ю.О. виконано численні проекти щодо картографо-геодезичного забезпечення різноманітних управлінських геоінформаційних систем, створення баз та банків геопросторових даних, національної системи геодезичного відліку та розроблення та впровадження Державної геодезичної референцної системи координат УСК-2000, моделювання адміністративно-територіального устрою України, робіт з делімітації сухопутної ділянки Державного кордону України з Російською Федерацією. В теперішній час займає посаду заступника директора з наукової роботи.
З 1991 року працює в Київському національному університеті будівництва і архітектури на посаді доцента, а з 2004 року професором. В теперішній час очолює кафедру геоінформатики і фотограмметрії Київського національного університету будівництва і архітектури.
Напрями наукової роботи
1. Метод скінченних елементів в геодезичних та геоінформаційних задачах
Одним з основних наукових напрямів діяльності Ю.О. Карпінського є розвиток використання методу скінченних елементів при математичному обробленню результатів геодезичних вимірювань. Зокрема в численних наукових працях він розробив та обгрунтував теоретичні основи варіаційного підходу до застосування методу скінченних елементів геодезичних вимірів, розробив дискретні одновимірні моделі скінченних елементів геодезичних мереж, вивів континуальні двовимірні моделі скінченних елементів геодезичних полів для рішення задач трансформування координат і побудови цифрових моделей рельєфу.
2. Створення національної системи відліку
За участю Карпінського Ю.О. проведені фундаментальні наукові дослідження створення національної системи відліку, в результаті яких розроблено і впроваджено високоточну Державну геодезичну референцну систему координат УСК-2000, зв’язану з європейськими та світовими системами координат. Розроблена Державна геодезична референтна система координат УСК-2000 відповідає найкращим світовим зразкам, а її параметри включені в реєстр національних систем координат Європейської асоціації національних картографо-геодезичних та кадастрових служб Eurogeographics та European Petroleum Survey Group (EPSG). Виконано реконструкцію Державної геодезичної мережі України, розроблено банк геодезичних даних, побудова моделі квазігеоїду на територію України та створено Геопортал, призначений для виконання послуг з розповсюдження та трансформування координат в мережі Інтернет.
3. Розвиток національної інфраструктури геопросторових даних
Карпінський Ю.О. та проф. Лященко А.А. започаткували в Україні науковий напрям розвитку національної інфраструктури геопросторових даних, яка забезпечує перехід від інфраструктури картографічного виробництва до геоінформаційного виробництва та відповідає Директиві Європейського Парламенту та Ради 2007/2/ЕС від 14 березня 2007 року, що встановлює інфраструктуру геопросторової інформації в Європейському Співтоваристві (INSPIRE). Під керівництвом Карпінського Юрія Олександровича та за його безпосередньої участі виконано комплекс досліджень із розроблення основних напрямів нормативно- правового та інституційного забезпечення, визначено склад та принципи формування базових наборів геопросторових даних, функції формування метаданих та принципи створення профільних наборів даних. Отримані результати наукових досліджень практично реалізовані у розробленому національному стандарті України ДСТУ 8774:2018 «Географічна інформація. Правила моделювання геопросторових даних», який є українським профілем 14-ти міжнародних стандартів комплексу ISO 19100 «Geographic Information/ Geomatics», що забезпечує інтеграцію України в міжнародні структури в аспектах формування відкритого інформаційного суспільства та єдиної Європейської інфраструктури геопросторових даних і Глобальної інфраструктури геопросторових даних.
Підготовлені аспіранти та докторанти
Під керівництвом проф. Карпінського Ю.О. підготовлено та захищено кандидатські дисертації аспірантами кафедри:
- Дроздівський О.П., Базові моделі геопросторових даних транспортно- навігаційних ГІС, 2009, КНУБА
- Кондратюк О.В., Геоінформаційне забезпечення делімітації та демаркації державного кордону України, 2011, КНУБА
- Нестеренко О.В., Методичні основи сертифікації топографо – геодезичної продукції в Україні, 2010,КНУБА, 2010
- Лазоренко Н.Ю., Геоінформаційний моніторинг природних комплексів України, 2013, КНУБА
- Постельняк А.А., Технологічні основи геометричного оброблення геозображень при топографічному картографуванні, 2015, КНУБА
- Гуцул Т.В. Геоінформаційна мультиагентна оптимізація планування розвитку дорожньо-транспортної мережі (на прикладі території Чернівецької області), 2019, КНУБА
- Примак Л.В., Геоінформаційне забезпечення радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем, PhD, 2022, КНУБА
Проф. Карпінський Ю.О. - науковий консультант докторських дисертацій: 1. Катушков В.О., Технологічне моделювання дистанційних обмірів у будівництві, 2008, КНУБА 2. Самойленко О.М., Геодезичні методи визначення геометричних параметрів динамічних об’єктів, 2011, КНУБА
Патенти, винаходи, авторські свідоцтва
Свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір (у співавторстві):
- № 61299 від 19. 08. 2015, комп’ютерна програма “ Геопортал “Державна геодезична мережа України” № 61299. Дата реєстрації
- № 61298 від 19. 08. 2015, комп’ютерна програма “ Геопортал “Адміністративно-територіальний устрій України”
- № 80938 від 14. 08. 2018, комп’ютерна програма та База даних “Банк геодезичних даних”,
- № 80876. Дата реєстрації 10. 08. 2018, Комп’ютерна програма та База даних “Програмно-методичний комплекс вивчення і визначення параметрів фігури Землі та
- гравітаційного поля (побудова моделі квазігеоїду на територію України”
- № 86040 від 19.02.2019 комп’ютерна програма ”Геоінформаційна система Державного картографо-геодезичного фонду України (ПЗ ГІС КАРТГЕОФОНД)”;
- № 85734, від 13. 02. 2019, комп’ютерна програма ‘Геоінформаційна система прототипу Національної інфраструктури геопросторових даних.
Участь у міжнародних наукових проектах
1. 2006 – 2021 рр. Міжнародні проекти Держгеокадастру та Науково-дослідного інституту геодезії і картографії з Eurogeographics – Європейською асоціацією національних картографо - геодезичних та кадастрових служб: - EuroGlobalMap – набір топографічних даних в масштабі 1: 1 000 000, який покриває 45 країн Європи; - EuroRegionalMap v6.0 – набір топографічних даних в масштабі 1:250 000 на територію Європи
2. 2015 – 2017 рр. – голова робочої групи зі стандартизації в Українсько -японському проекті «Створення національної інфраструктури геопросторових даних України» між Японським Агентством Міжнародного Співробітництва -JICA та Держгеокадастром України
3. 2018-2021 рр. Член робочої групи Реєстраційний номер проекту UKR-17/0016 Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Норвегія про технічне та фінансове співробітництво від 18.10.2016. Угода для реалізації “Карти для належного управління землями” укладено між: Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) і Картографічною службою Королівства Норвегія (SK)
Основні публікації за останні 5 років
Навчальні посібники
1. Основи ГІС. Стандартизація географічної інформації: навч. посіб. / Ю. О. Карпінський, А. А. Лященко, Н. Ю. Лазоренко-Гевель. – Київ: КНУБА, 2021. – 152 с. ISBN 978-966-627-327-2
2. Основи створення інтероперабельних геопросторових даних. / Ю. О. Карпінський , А.А. Лященко, Н.Ю. Лазоренко, Д.О. Кінь, – Київ: КНУБА, 2023. – 302 с.ISBN 978-966-627-248-8
3. Методичні рекомендації щодо діяльності органів місцевого самоврядування у сфері НІГД : практичний посібник / Ю. О. Карпінський, Д. О. Кінь - Київ : О-75 КНУБА, 2023. - 276 с. ISBN 978-966-627-260-0
Публікації у періодичних наукових виданнях, що включені до переліку фахових видань України, до наукометричних баз, зокрема Scopus, Web of Science Core Collection
1. Karpinskyi Yu., & Lazorenko-Hevel N. (2020) Topographic mapping in the National Spatial Data Infrastructure ine Ukraine. E3S Web of Conferences. 171, 1-6. The 9th International Scientific-Technical Conference on Environmental Engineering, Photogrammetry, Geoinformatics – Modern Technologies and Development Perspectives (EEPG Tech 2019) Lublin, Poland, September 17-20, 2019, 6 p. Article Number 02004. K. Jóźwiakowski and T. Ciesielczuk (Eds.). Volume 171. [https://doi.org/10.1051/e3sconf/202017102004.https://www.e3s- conferences.org/articles/e3sconf/pdf/2020/31/e3sconf_eepgtech2019_02004.pdf. (SCOPUS, WEB OF SCIENCE, GOOGLE SCHOLAR)](https://doi.org/10.1051/e3sconf/202017102004.https://www.e3s- conferences.org/articles/e3sconf/pdf/2020/31/e3sconf_eepgtech2019_02004.pdf. (SCOPUS, WEB OF SCIENCE, GOOGLE SCHOLAR))
2. Taras Hutsul and Yurii Karpinskyi Possibility of applying geoinformation multiagent optimisation for planning the development of road networks. SCIENDO. Reports on Geodesy and Geoinformatics, 2021, Vol. 112, pp. 1–8 Volume 112 (2021): Issue 1 (December 2021). DOI: https://doi.org/10.2478/rgg-2021-0002 (WEB of Science)
3. Prymak, L. and Karpinskyi, Y.. Clutter height production technology with ArcGIS for the purposes of LTE and 5G radio network propagation and optimization, 2022. Geodesy and Cartography. 48, 1 (Mar. 2022), 31–35. DOI: https://doi.org/10.3846/gac.2022.14332 (SCOPUS)
4. Lazorenko-Hevel N., Kin D. & Karpinskyi Yu. Some aspects of the edge matching method of digital topographic maps in the scale of 1:50 000 for creation the main state topographic map//Conference Proceedings International Conference of Young Professionals «GeoTerrace- 020», Dec 2020, Volume 2020, p.1 – 5. [https://www.earthdoc.org/content/papers/10.3997/2214- 4609.20205758](https://www.earthdoc.org/content/papers/10.3997/2214- 4609.20205758) (SCOPUS)
5. Karpinskyi Yu., Lyashchenko A., Lazorenko-Hevel N., Cherin A., Kin D. and Havryliuk Ye.. (2021) Main state topographic map: structure and principles of the creation a database // Conference Proceedings, Geoinformatics, May 2021, Volume 2021, p.1 – 6. https://www.earthdoc.org/content/papers/10.3997/2214-4609.20215521043. DOI: https://doi.org/10.3997/2214-4609.20215521043 (SCOPUS)
6. Kin D. & Karpinskyi Yu. (2021) Ontology of geodetic, cartometric and morphometric methods in the geoinformation environment // Conference Proceedings, Geoinformatics, May 2021, Volume 2021, p.1 – 6. https://www.earthdoc.org/content/papers/10.3997/2214-4609.20215521101 DOI:https://doi.org/10.3997/2214-4609.20215521101 (SCOPUS)
7. Kin D. & Karpinskyi Yu. Peculiarities of the method of calculation feature’s geodetic area on the reference ellipsoid in GIS. // Conference Proceedings International Conference of Young Professionals «GeoTerrace-2020», Dec 2020, Volume 2020, p.1 – 5. https://www.earthdoc.org/content/papers/10.3997/2214-4609.20205757 DOI: https://doi.org/10.3997/2214-4609.20205757 (SCOPUS)
Публікації у фахових наукових виданнях України категорії Б
8. Бакова К.П., Карпінський Ю.О. (2022). Досвід інвентаризації зелених насаджень вуличнодорожньої мережі міста Одеси//Містобудування та територіальне планування: Наук.-техн. збірник / Головн. ред. М.М. Дьомін. – К.: КНУБА. – 2022. Вип. 79. С 26-35.DOI: 10.32347/2076-815x.2022.79.26-36 (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
9. Kin, D., & Karpinskyi, Y. (2022).The phenomenon of topological inconsistencies of frames of map sheets during the creation of the Main state topographic map. ISTCGCAP, 95, 103- 112. http://dx.doi.org/10.23939/istcgcap2022.95.103 (INDEX COPERNICUS)
10. Лазоренко-Гевель Н., Карпінський Ю., Кінь Д. (2021). Особливості створення (оновлення) цифрових топографічних карт для формування основної державної топографічної карти./ Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва, I (41). С. 113- 122. http://zgt.com.ua/wp-content/uploads/2021/04/15.pdf, DOI: www.doi.org/10.33841/1819-1339-1-41-113-122 (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
11. Карпінський Ю.О. Використання державної геодезичної референцної системи координат УСК-2000 у середовищі ArcGIS ESRI. Київ: Містобудування та територіальне планування. Науково-технічний збірник. 2018. Вип. 68.- с. 725-733 http://nbuv.gov.ua/UJRN/MTP_2018_68_86. (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
12. Karpinskyi Yu., Lazorenko-Hevel N., Kin D. (2020) INSPIREID implementation in the topographic database of the main state topographic map of Ukraine. ISTCGCAP. Vol. 91, 2020, No. 91 , P. 20-27 doi.org/10.23939/istcgcap2020.91.020 (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
13. Karpinskyi Yurii, Lazorenko-Hevel Nadiia. The system model of topographic mapping in the national spatial data infrastructure in Ukraine. Interdepartmental scientific and technical review "Geodesy, Cartography and Aerial Photography". - Volume 92, 2020. – 24-36 p. [http://science.lpnu.ua/istcgcap/all-volumes-and-issues/volume-92-2020/system-model-topographic- mapping-national-spatial https://doi.org/10.23939/istcgcap2020.92.024](http://science.lpnu.ua/istcgcap/all-volumes-and-issues/volume-92-2020/system-model-topographic- mapping-national-spatial https://doi.org/10.23939/istcgcap2020.92.024) (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
14. Карпінський Ю., Лященко А., Макаренко Д., Черін А. Національна інфраструктура геопросторових даних України у світовому вимірі: стан та нагальні завдання розвитку і сталого функціонування. Львів.: Сучасні досягнення геодезич-ної науки та виробництва. –Збірник наукових праць Західного Геодезичного Товариства. – Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, випуск I(41).- 2021. – c. 104 – 112. http://zgt.com.ua/wp-content/uploads/2021/04/15.pdf DOI: [www.doi.org/10.33841/1819-1339-1- 41-104-112](www.doi.org/10.33841/1819-1339-1- 41-104-112) (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
15. Карпінський, Ю. О., & Кінь, Д. О. (2018). Дослідження картометричних операцій в середовищі ГІС. Містобудування та територіальне планування, (68), 706-711. (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
16. Карпінський Ю.О., ,Лазоренко-Гевель Н.Ю. Методи збирання геопросторових даних для топографічного картографування. Львів.: Сучасні досягнення геодезич-ної науки та виробництва. –Збірник наукових праць Західного Геодезичного Товариства. – Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, випуск I(35).- 2018. – c. 204-211 http://gki.com.ua/ua/metodi-zbirannja-geoprostorovih-danih-dlja-topografichnogo-kartografuvannja (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
17. Карпінський Ю.О.,Рейцен Є.О., Кучеренко Н.М. Архітектура – будівництво – транспорт – туризм. Київ: Інженерна геодезія. 2018. Вип. 65.- с. 255 – 263 Категорія Б
18. Карпінський Ю.О., Лазоренко-Гевель Н.Ю., Застосування топографічних планів в умовах розвитку національної інфраструктури геопросторових даних. Київ: Містобудування та територіальне планування. Науково-технічний збірник. 2018. Вип. 68.- с. 712-724 http://library.knuba.edu.ua/books/zbirniki/02/2018/201868.pdf (INDEX COPERNICUS) Категорія Б
Публікація в матеріалах міжнародної конференції
1. Карпінський Ю., Лященко А., Макаренко Д. Розвиток інфраструктури геопросторових даних: стан, тенденції та проблеми // Матеріали XXV Міжнародної науково- технічної конференції «Геофорум 2020», 1-3 квітня 2020 р. Львів–Брюховичі–Яворів. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2020 С. 160 – 163. ISBN 978-966-941-457-1. Режим доступу: http://zgt.com.ua/wp-content/uploads/2020/05/tezu__Geoforum__2020_1.pdf
2. Lazorenko-Hevel, Nadiia, Karpinskyi Yurii, Kin, Danylo. Some peculiarities of creation (updating) of digital topographic maps for the seamless topographic database of the Main state topographic map in Ukraine. Conference: GIS Ostrava March 17–19, 2021. Advances in Localization and Navigation, Ostrava-Poruba, Czech Republic. 5 pages. https://doi.org/10.31490/9788024845050-8.
3. Карпінський Ю., Лазоренко Н., Кінь. Д. Геоінформаційний моніторинг наслідків техногенної катастрофи на Каховській ГЕС. Київський національний університет будівництва і архітектури ЕКОТЕХНОГЕННІ НАСЛІДКИ РУЙНУВАННЯ ГІДРОТЕХНІЧНИХ СПОРУД. ПРОГНОЗИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВІДНОВЛЕННЯ. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. КИЇВ.20 червня 2023, с 24-26. https://drive.google.com/file/d/16Lr4eXDwnO0go8maanXvEn0mgyV2RIkX/view?pli=1
4. Карпінський Ю., Лященко А., Кінь Д. Технічне завдання на створення національного геопорталу НІГД та його особливості. Матеріали Міжнародної науково- технічної конференції «Геофорум-2023», 19–21 квітня 2023 р., Львів– Брюховичі. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2022.«Геофорум-2023»,19–21 квітня 2023 р.С. 61–64 http://zgt.com.ua/wp-content/uploads/2023/04/ТЕЗИ_ГЕОФОРУМ_2023-Відновлено_111__nove.pdf
5. Карпінський Ю., Лященко А., Лазоренко Н., Кінь Д. Особливості каталогу об’єктів специфікації наборус геопросторових даних Основної державної топографічної карти. Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції. Львів – Брюховичі, Видавництво Львівської політехніки, 2022 «Геофорум-2023», 19–21 квітня 2023 р. с. 54–57 Режим доступу: [http://zgt.com.ua/wpcontent/uploads/2023/04/ТЕЗИ_ГЕОФОРУМ_2023- Відновлено_111__nove.pdf](http://zgt.com.ua/wpcontent/uploads/2023/04/ТЕЗИ_ГЕОФОРУМ_2023- Відновлено_111__nove.pdf) ISBN 978-966-941-811-1
6. Карпінський Ю. Двадцять років державній геодезичній референцній системі координат уск 2000: стан та шляхи розвитку. Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції «Геофорум-2024», 10–12 квітня 2024 р., Львів Брюховичі. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2024. – Ст. 84-86. Режим доступу: http://zgt.com.ua/wpcontent/uploads/2024/03/ТЕЗИ_ГЕОФОРУМ_2024.pdf, вільний. – Заголовок з екрана. – Мова укр. і англ. ISBN 978-966-941-926-2
Контактна інформація:
- E-mail: karp@gki.com.ua
- Номер телефона: