Науково-дослідний інститут геодезії і картографії

beta Стара версія сайту
ua
EN
Change language to:

Рішенням 29-ої сесії Міжурядового комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від 15 липня 2005 року № 1187 транскордонний об’єкт Геодезична Дуга Струве включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Об’єкт включає віднайдені 34 геодезичні пункти, з яких на території України знаходяться чотири пункти (Баранівка, Катеринівка, Фельштин та Старонекрасівка), Білорусі – 5, Росії – 2, Молдови – 1 пункт. Це перша в історії ЮНЕСКО науково-технічна пам’ятка культури, що проходить 2 820 км уздовж меридіана від м. Хаммерфест в Норвегії на арктичному узбережжі до села Стара Некрасівка Ізмаїльського району Одеської області біля дельти Дуная в Україні через 10 країн Європи (Норвегія, Фінляндія, Швеція, Естонія, Латвія, Литва, Росія, Білорусь, Молдова, Україна).

Безпрецедентна довжина і точність вимірювань поставили Геодезичну Дугу Струве в перший ряд найбільших у світі астрономо-геодезичних робіт. Геодезичні роботи з вимірювання цієї дуги, яка становить 1/14 окружності Землі (25 градусів 20 мінут по широті) було здійснено у 1816-1855 рр. Очолювали роботи Василь Якович Струве – астроном, академік, засновник Пулковської обсерваторії, член Російського географічного товариства і військовий геодезист Карл Теннер – генерал-лейтенант, почесний член Петербурзької академії наук.

Майже всю дугу меридіана на території Російської імперії вимірювали вітчизняні геодезисти й астрономи, а від північного узбережжя Ботнічної затоки до мису Нордкап вимірювання здійснювали (з ініціативи В.Я. Струве) спільно шведські, норвезькі та російські фахівці. Вимірювання дуги стало найбільш значущим вимірюванням фігури Землі за всі попередні дві тисячі років подібних робіт - від Ератосфена Александрійського. 
Результати вимірювань, що мали високу точність, протягом більш ніж ста років використовували в усіх подальших розрахунках фігури Землі та для картографування територій країн. Деякі з пунктів, що були закладені на території України К.І. Теннером, зараз включено до складу Державної геодезичної мережі України.

40-річні спостереження, які виконувалися під час побудови Геодезичної Дуги Струве, є чудовим прикладом злагодженої різнобічної співпраці спеціалістів країн Європи, а також їхнього вкладу в розвиток світової науки й техніки, зокрема астрономії, геодезії та картографії. Ця співпраця була взаємовигідною для всіх учасників проекту.

Геодезичні роботи мали величезне значення для систематичних геологічних досліджень, що у ті часи розпочались і активно розвивались на території сучасної України. Вони були спрямовані на розвідування надр з метою виявлення родовищ сировини для промисловості, що розвивалась, та паливних ресурсів. Розвідування надр супроводжувалось не тільки їх описом, а й складанням тематичних геологічних карт на певні регіони та більш великомасштабних карт на райони залягання окремих корисних копалин. Уже в першій половині XX ст. геологічні дослідження, що базувались на використанні геодезичної сітки Дуги Струве, завершились відкриттям вугільних районів Донбасу і залізної руди Керченського півострова, а пізніше - залізних руд Криворіжжя (60-ті роки), вогнетривких глин, марганцевих руд Нікополя (70-ті роки) та інших корисних копалин.

У XIX ст. результати вимірювань широт місцевостей, через які проходила Геодезична Дуга Струве, допомогли уточнити параметри фігури Землі. Вони використовувалися в дослідженнях обертання Землі, доки наприкінці ХХ ст. не настала ера супутникових технологій вимірювання.

Геодезична Дуга Струве третій об’єкт України, який було включено до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. До Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО на сьогодні від України включено 4 об'єкти:
культурна спадщина:

Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами та Києво-Печерська лавра (включений у 1990 році);
ансамбль історичного центру Львова (включений у 1998 році);
Геодезична Дуга Струве (включена у 2005 році).
природна спадщина:
букові праліси Карпат (включені у 2007 році).
В Україні роботи з відшукування і відновлення пунктів Геодезичної Дуги Струве та підготовку відповідних матеріалів здійснила Державна служба геодезії, картографії та кадастру. У 2003 р. фахівці Науково-дослідного інституту геодезії і картографії розшукали та відновили на місцевості пункти Геодезичної Дуги Струве, розташовані на Хмельниччині. У с. Стара Некрасівка Одеської області добре зберігся монумент, встановлений ще у середині XIX ст. одразу після завершення вимірювання дуги меридіану.

Відповідно до рекомендації Координаційного комітету з Геодезичної Дуги Струве та рішення Кабінету Міністрів України, 17 червня 2006 року на пункті Фельштин біля с. Гвардійське Хмельницького району Хмельницької області відбулася урочиста церемонія відзначення в Україні події включення Геодезичної Дуги Струве до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Одночасно проводилися відповідні заходи іншими країнами-учасницями проекту. На сьогоднішній день головою Координаційного Комітету з Геодезичної Дуги Струве є Литва.

Відповідно до резолюції Координаційного Комітету країни-учасниці проекту поширюють інформацію серед широкої громадськості про Геодезичну Дугу Струве: опубліковані статті, видані навчальні буклети та відзняті науково-документальні фільми, введені в обігпам'ятні монети (Білорусь – 2006 р., Молдова – 2009 р.), випущені поштові марки та конверти (Латвія, Естонія, Фінляндія, Литва, Білорусь, Молдова, Швеція).
В Україні у 2012 році заплановано випуск поштового конверту, присвяченого Геодезичній Дузі Струве.

У 2012 році Укргеодезкартографією заплановано здійснити роботи з обстеження та відновлення геодезичних пунктів (встановлення пам’ятних знаків)у районі південно-західного відгалуження Геодезичної Дуги Струве (Польська тріангуляція),проведення супутникових геодезичних спостережень на пунктах Геодезичної Дуги Струве, які розшукані у 2010-2011 роках. Передбачається складання номінаційних форм на всі ці пункти для включення віднайдених та відновлених пунктів до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.Опис Видатної Всесвітньої Цінності 

Геодезична Дуга Струве


Дата внесення: 2005
Критерії: (ii) (iv) (vi)
Властивість: 0.6 ha (всі 34 пункти наведені загалом)
Буферна зона: 11 ha (всі 34 пункти наведені загалом)
N 582254E262451 (Обсерваторія Тарту)
Держави-учасниці: Білорусь, Естонія, Фінляндія, Латвія, Литва, Молдова, Норвегія, Російська Федерація, Швеція, Україна.
Посилання: 1187

Стислий опис об’єкта 

Дуга Струве - це мережа тріангуляційних пунктів, що простяглася на 2820 км по території десяти європейських країн від Хаммерфеста в Норвегії до Чорного моря. Ці опорні пункти спостереження були закладені в період 1816-1855 років, які представляють перше точне вимірювання великого (довгого) сегмента дуги меридіана. Це дозволило встановити точний розмір і форму нашої планети як важливий крок в розвитку науки про землю і топографічного картографування. Це стало винятковим прикладом наукової співпраці серед науковців з різних країн та співпраці між монархами для наукових цілей. Вихідна дуга складається з 258 головних трикутників з 265 головними пунктами. Наведені станції включають 34 оригінальних пункти з використанням різного маркування, наприклад, заглиблення, видовбані в скелях, залізні хрести, піраміди з каміння чи спеціально встановлені обеліски.


Видатна Всесвітня Цінність

Короткий виклад

Дуга Струве має визначену Видатну Всесвітню цінність, яка базується на її внеску у розвиток наук і співпраці між науковцями, монархами і націями. 

Критерії (іі): Перші точні вимірювання довгого сегменту меридіану, які допомогли у встановленні точного розміру і форми планети, стали важливим кроком у розвитку наук про Землю. Це є винятковий приклад співробітництва в науковій сфері між вченими різних країн. В той самий час це є приклад співпраці між монархами для наукових цілей.
Критерії (іv): Геодезична Дуга Струве є безсумнівно видатним прикладом технологічного ансамблю, що представляє собою тріангуляційні пункти вимірювання меридіану, які є також нерухомою та нематеріальною частиною вимірювальних технологій. 

Критерії (vі): Вимірювання Дуги та отримані результати безпосередньо асоціюється з загальним людським бажанням знання про Землю, її форми і розмірів. Це пов’язано з теорією Ісака Ньютона, що наша планета не є шаром точної форми.


Інтегрованість 

Всі компоненти Геодезичної Дуги Струве прив’язані до одного сегменту і число пунктів Дуги належать до національних геодезичних мереж, фактично, будуючи процес інтеграції навіть з сьогоднішніми геодезичними вимірами.


Автентичність

Ці ознаки практично не можливо застосувати до об’єкта через його особливі характеристики та цінність. Всі пункти знаходяться в їх початкових місцях розташування, деякі з них встановлені у віддалених районах, які не зазнали змін з часу створення дуги.


Управління та вимоги до охорони

Метод для виявлення видатних властивостей відзначає, що в кожній країні знаходяться від 1 до 6 пунктів Геодезичної Дуги Струве, всі вони перебувають під захистом згідно з національними вимогами. Усі 10 країн співпрацюють щодо встановлення місцеположення, дослідженні і виявленні пунктів з історичними вимірами, починаючи з 1994. Ці пункти розміщені з використанням наявних геодезичних спостережень за допомогою сучасних методів вимірювань, зокрема, супутникової геодезії.

Загалом 34 відібрані пункти Геодезичної Дуги Струве, як одне з усесвітніх передових науковий і технічний досягнень представлені міжнародному суспільству. Від одного до шести пунктів представляють такі країни: Норвегія – 4, Швеція – 5, Фінляндія – 6, Росія – 2, Естонія – 3, Латвія – 2, Литва – 3, Білорусь – 5. Молдова – 1, Україна - 4. Інші точки Дуги Струве знаходяться під патронатом держав на національному рівні. Кожна країна вибрала найбільш відомі станції: наприклад, Tartu Observatoryв Естонії і Alatornio Churchв Фінляндії. Існує тільки дві станції, де незмінні будови, які були використані до спостережень. Це кінцеві пункти Дуги Струве, які також включені до об’єкта: Fuglenaesв Північному Льодовитому океані та Staro Nekrassowkaна Чорному морі.

Національне управління Геодезичної Дуги Струве організовано через встановлені державні служби, як правило через національні картографічні служби з залученням місцевої адміністрації (де знаходяться пункти). Міжнародний менеджмент Геодезичної Дуги Струве координується Координаційним Комітетом, який збирається кожні два роки і працює в межах Механізму Управління, узгодженого із всіма країнами. 

Базуючись на резолюціях Координаційного Комітету національний представник активно рекламує Геодезичну Дугу Струве через заходи з популяризації у нашій країні Геодезичної Дуги Струве, як наприклад, ініціатива видання поштових марок (надруковані в Литві, Білорусії, Молдові, Естонії, Фінляндії, Латвії, Швеції); рекламних фільмів і навчальних буклетів, книжок, статей, підготовка виставок, відновлення геодезичних інструментів та інших матеріалів, навіть випуск пам’ятних монет, присвячених Геодезичній Дузі Струве (Білорусь, Молдова). Литва тимчасово головує у Координаційному Комітеті.<align=right>Неофіційний переклад

29COM 8B.35


Тема:

Номінації 

Текст Рішення


Комітет всесвітньої спадщини,


1. Розглянувши Документи COM/8B, WHC-05/29. COM/8B.Add 2 и WHC-05/29. COM/INF.8B.1,

2. Включає Геодезичну Дугу Струве (Білорусь / Естонія / Фінляндія / Латвія / Литва / Норвегія / Республіка Молдова / Російська Федерація / Швеція / Україна) до Списку всесвітньої спадщини на підставі культурних критеріїв (ii), (iv) и (vi):

Критерій (ii): перше точне вимірювання частини дуги меридіану для вирахування точного розміру і форми Землі, яке показує важливий шаг у розвиткунаук про Землю. Це також екстраординарний приклад для обміну людськими знаннями у формі наукового співробітництва серед вчених різних країн. В той же час це приклад співробітництва між монархами з наукового приводу.

Критерій (iv): Геодезична Дуга Струве – безперечно видатний приклад технологічної побудови – виконання тріангуляції пунктів для вимірювання меридіану, який є нерухомою і нематеріальною частиною вишукувальної технології.

Критерій (vi): вимірювання дуги та їх результати безпосередньо зв’язані з людьми, які ставлять питання відносно нашої планети, її форми і розміру. Це зв’язано з теорією сера Ісаака Ньютона, що планета - не є точною сферою.

3. Заохочує держави Білорусь, Естонія, Фінляндія, Латвія, Литва, Норвегія, Республіка Молдова, Російська Федерація, Швеція і Україна працювати наможливе розширення номінації, включаючи існуючі геодезичні пункти у Південній Африці.


Латвійська пошта випустила поштовий блок з 2 марок (5 травня 2011)Естонська пошта випустила поштовий блок з 2 марок (6 травня 2011)Фінська пошта випустила поштовий блок з 2 марок (5 травня 2011)


Поштові марка та конверт видані у ЛитвіПоштова марка видана у Білорусії


Поштова марка та конверт видані у МолдовіПоштова марка видана у Швеції


Поштова марка видана у часи СРСР